بارنامه

بارنامه

بارنامه

بارنامه مدرکی است که باربری‌ ها هنگام تحویل کالا به مامور حمل صادر می‌کنند که‌ برای تمامی حمل و نقل‌ کالا به صورت زمینی، دریایی و هوایی صادر می‌شود.
بارنامه اوراقی است که از جانب شرکت‌های باربری و حمل و نقل صادر شده و در آن اطلاعاتی شامل نوع و مشخصات کالا، مشخصات ارسال کننده، مشخصات شخصی که آن را دریافت می کند و هزینه حمل و نقل می باشد. لازم به ذکر است که این هزینه شامل هزینه بیمه کالا و کمیسیون نیز می باشد و در آن تعداد و وزن کالا نیز قید می‌شود.

تاریخچه صدور بارنامه

بارنامه از زمان های بسیار دور رواج داشته و گفته شده است تاریخ اولین زمان استفاده و صدور بارنامه به دوران رم باستان می رسد که برای حمل و نقل بار توسط کشتی ها صورت می گرفته است. در آن هنگام سندی تهیه می شد که اطلاعات بار در آن شرح داده شده بود.
به مرور با گذشت زمان و بر اساس به وجود آمدن روش‌های متنوع حمل بار و همچنین گسترش تجارت، بارنامه های مختلفی صادر شد و به تدریج بارنامه های قدیمی جای خود را به نوع جدیدی از آن که امروزه ما از آن استفاده می کنیم، دادند.

اهمیت بارنامه

بارنامه قراردادی دوطرفه بین فرستنده و شرکت حمل کننده بار می باشد. وجود بارنامه مدرکی است که مشخص می‌کند بار توسط چه شخصی به متصدی حمل بار تحویل داده شده است و به عبارتی رسید دریافت کالا می باشد. همواره شخصی که بار خود را جهت حمل به یک شرکت اتوبار تحویل می دهد باید بارنامه را از آن شرکت خواستار باشد.
شما عزیزان می توانید برای حمل و نقل مطمئن کالا یا بار خود در تهران به یکی از بهترین های اتوبار تهران ، مجموعه تمیزبار مراجعه فرمایید.
با وجود بارنامه هیچ کدام از طرفین شرکت باربری و صاحب کالا نمی توانند برخلاف مندرجات درون آن ادعایی داشته باشند زیرا که از قبل توسط طرفین به تایید رسیده است.

درباره نویسنده

نظر خود را بنویسید