مهاجرت

تعداد بسیار زیادی از مردم برای بهبود شرایط زندگی خود و یا دلایل شخصی خود تصمیم به مهاجرت به سایر شهرها یا کشور ها را دارند . مهاجرت به شهر های مختلف کار زیاد آسانی نیست و نیاز به برنامه ریزی بالایی دارد کسی که مهاجرت می کند باید قیمت اتوبار را نیز در نظر داشته باشد. امروزه به دلیل آلودگی هوا در کلان شهر ها مثل تهران مشتری های اتوبار تهران بسیار زیاد هستند مخصوصا باربری شمال تهران که آمار بالایی دارد. علاوه بر ریسک بالای مهاجرت قیمت اتوبار هم به دلیل مسافت زیاد یکی از مشکلات مهاجرت است.
برای سفر به مناطق دور و مسافت طولانی یکی از مواردی که باید دقت شود هماهنگی های قبل از مهاجرت است که یکی از آن ها هماهنگی قیمت اتوبار با شرکت حمل و نقل اتوبار تهران است.
جابه‌جایی و مهاجرت مردم از مکانی به مکانی دیگر معمولا برای کار یا زندگی می باشد. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد و آزار دهنده ای مانند فقر، بیماری، مسائل سیاسی، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت و… مهاجرت می‌ کنند. از جمله دلایل دیگر می ‌تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده ی شهر یا کشور مقصد مهاجرت باشد مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر، مسکن بهتر و آزادی‌های سیاسی و… باشد.
آماری که از سوی اتوبار تهران و همچنین باربری شمال تهران به به دست ما رسیده نشان می دهد که در دو یا سه سال اخیر مهاجرت بیشتر از قبل شده است.
بعد از بررسی و مطالعه پدیده ی مهاجرت به این نتیجه می رسیم که پديده مهاجرت يکي از پيچيده ترين پديده هاي جمعيتي است و رابطه اين پديده مهاجرت با فرايند گسترش شهري و شهرنشيني شدن در جوامع، پديده اي به مراتب پيچيده تر می باشد. پيچيده تر از اين ها فرايند سازگاري مهاجران در شهرها می باشد، بلکه زندگي شهري تنها مساله سکونت در شهر نيست، حاویه رعايت اصول و آداب و رسومی است که در مجموع زير بناي اجتماعي و اقتصادي و فرهنگ شهري را تشکيل مي دهد.
بيگانه و غریب بودن مهاجران، به ويژه مهاجران روستايي با اين اصول و شرایط و عدم برخورداري آن ها از جايگاه اقتصادي و اجتماعي مشخص، پيامد هاي گوناگون جمعيتي، رفتاري، اخلاقي و رواني را باعث می شود. برخورد مهاجران با فرهنگ جوامع شهري و چگونگي سازگاري آنان با محيط هاي ناآشنا بسیار مهم است.
امروزه کشور‌های درحال‌ توسعه جهان، مهاجرت و شهرنشینی را اساسی‌ ترین و مهم ‌ترین مسئله و موضوع جمعیتی خود می دانند، تا جایی که فشار رشد این دو جریان را بر افزایش بی‌ رویه جمعیت شهرها، جدی‌ تر از عامل باروری و آهنگ رشد طبیعی جمعیت کشور خود می‌دانند.

درباره نویسنده

نظر خود را بنویسید